0 komentáře

Gorontalo – i tady se potápí! 4.března

Díky Pephánkově změně rozvrhu jsem měl ještě týden k dobru do jeho příletu a přemýšlel kam vyrazit. Někde jsem narazil na odkaz na potápění v Gorontalu. To mě docela překvapilo – projížděli jsme tudy před pár lety na naší cestě na Togean Islands a pamatoval jsem si Gorontalo jako menší městečko s přístavem, nic kde bych čekal diveshop. Stránky Miguels Diving mě ale přesvědčily, že by to mohlo stát za to. O dva emaily později jsem měl pobyt zajištěný a mohl se těšit. 

Do Gorontala z Bali byla cesta jednoduchá – let přes Makassar. Z letiště to je ještě další hodina do města, kam evidentně moc cizinců nezavítá. Po celou dobu mého pobytu mě provázelo zírání celého okolí a neustále mávání a volání „hello mister“. Zpočátku roztomilé, ale po čase už trošku psychicky náročné… Navíc je Gorontalo převážně muslimské, takže volání k modlitbě zní z některé mešity snad neustále. Ubytovaný jsem byl v nejluxusnějším hotelu ve městě (kvůli internetu) a přišel jsem si tam v kraťasech a tričku trošku nepatřičně :) Internet opravdu docela fungoval, ale stabilní a rychlý byl jenom v brzkých ranních hodinách, takže jsem každý den vstával ve 4 ráno a pracoval až do příjezdu řidiče. Občas jsem se svezl i „bemem“ (místní specialita) napůl motorka, napůl kočárek :)

S potápěním jsem měl opět štěstí. Celých 6 dní jsem byl jediným zákazníkem, takže jsem měl loď i divemastera sám pro sebe. Co mě opravdu překvapilo bylo, jak krásné korály tu jsou. 10 minut lodí od města na jednu nebo druhou stranu a člověk má pocit, že je na Togean Islands. Viditelnost většinou výborná (20+ metrů), korály krásné a zdravé a malých rybiček jako v akváriu. Většina dive-sites jsou walls – někde padají do 50ti metrů, jinde jsem dolů ani nedohlédl. Navíc tady mají Salvador Dali sponge, která je endemická pouze pro tuto oblast a vypadá krásně.

Co mě ale překvapilo, byla v podstatě absolutní absence jakýchkoliv větších ryb. Evidentně je vše vylovené :( Za celou dobu jsme zahlédli jednu hump-head parrot fish a jednoho většího snapper. Jo a jednu želvu. Jinak občas velká hejna, ale vždy jenom malinkých rybek. Žraloka tu prý neviděli roky… I když divemaster vysvětlil, že když je v provozu místní továrna na krevety, tak prý vídají whalesharky a občas dokonce i orcas. No, já nic takového neviděl a musel si vystačit s menší havětí. A té je tady požehnaně. Mají i několik míst na muckdiving a musím říct, že snad nebyl jediný potop, ze kterého bych se nevracel s „úlovkem“ něčeho nového. Tady musím složit poklonu divemasterovi – bez něj bych viděl věcí sotva desetinu. Takže Gorontalo vřele doporučuji, potápění je tu opravdu super! 

(žádné komentáře zatím nebyly napsány)

Kde se právě nacházím

flag
Česká Republika

nejnovější zápisky

nejnovější fotky

  • Přehrát album na místě
  • Přehrát album na místě
  • Přehrát album na místě
  • Přehrát album na místě
  • Přehrát album na místě

nejnovější komentáře

translate page