0 komentáře

Kaikoura - pozorování velryb 15.května
Videli jste uz nekdy nazivo velrybu? Vim, ze nekteri z vas ano (ze, Ondreji), ale vetsina, stejne jako ja, asi ne. Takze tato atrakce byla spise na me prani. Nebot Vlada za tech osm let na Bermudach videl velryby pravidelne v kvetnu, kdyz se vraceji z Karibiku do severnich mori. Vetsina pozorovani velryb se odehrava presne tak, ze je mozne je videt jen v urcitem obdobi, kdy se presouvaji od nekud nekam a vetsinou vidite prave jen ten jeden druh, treba humpbacky.

V Kaikoure je to jine. Muzete zde videt nekolik druhu velryb. Jednak proto, ze i Kaikoura je jedno z tech mist, kolem ktereho migruji velryby z Antarktidy do teplejsich mori a naopak. Ale jednak taky proto, ze relativne blizko od pobrezi se morske dno najednou propada do velke hloubky, do jakehosi kanonu. Tento kanon je hluboky az 1600 m. No a v teto hloubce ziji "spermwhale" (cesky preklad radej neuvadim). Ne, nebojte, do tehle hloubky jsme se vazne nepotapeli :) Jak znamo, velryba je savec, takze se potrebuje obcas nadechnout a timpadem vynorit na hladinu. No a presne na tyhle okamziky cekame.

Nejprve jsme 40km rychlosti svisteli proti obrovskym vlnam na sire more, az do mist, kde hloubka najednou prudce klesa, az na 1000m. Zastavujeme a kapitanka lodi vytahuje hydrofon, ponoruje do vody a posloucha .... snazi se zachytit velrybi zvuky. Pry mame stesti, jelikoz slysela hned dve! Zeneme se tim smerem, kde by mely byt. Ted uz jen zachytit je na hladine pri vynoreni, uzit si tech 5-15 minu nez se zase ponori. A opravdu jsme je nasli! Jsou tam, vidime je a fakt jsou hned dve! Coz je pry dost neobvykle, nebot spermwhale jsou samotari.

Mimochodem, spermwahle se ji rika proto, ze na hlave, nad tlamou, ma takovou velkou vybouleninu, coz je uloziste rybiho oleje, o kterem s epuvodne domnivali, ze se jedna o sperma, proto to jmeno. Funkce oleje neni presne znama, ale snad to pomaha velrybam ponorit se do takovych hloubek a take vyrovnavat tlak. Tahle velryba neni vegetarian, ba naopak. Lovi ryby a obrovske 20m olihne. ma relativne malou tlamu, ale siroke hrdlo. Napriklad humpback, ktery se zivi jen malymi korysi, to ma presne naopak - velka tlama, ale uzke hrdlo.
 
Na hladině je z velryb vidět jenom horní část hlavy a jednou za cca minutu výdech. Bohužel, na rozdíl třeba od humpbacks, si spermwhale moc nepotrpí na vyskakování a dělání show pro turisty. Po cca 5ti až 10 minutách přijde finální nádech, velryba zamává ocasem a hurá zpátky pod moře na půl hodiny lovit olihně. Během pobytu v hlubině, aby ušetřila kyslík a tělesnou teplotu, dokáže vypnout většinu tělesných funkcí. Navíc při nádechu získává do plic 90% kyslíku - to jí my potápěči můžeme jenom závidět :)
(žádné komentáře zatím nebyly napsány)

Kde se právě nacházím

flag
Indonézie

nejnovější zápisky

nejnovější fotky

  • Přehrát album na místě
  • Přehrát album na místě
  • 25-říj : Pobyt v El Nido
    Přehrát album na místě
  • 25-říj : Pobyt v Coronu
    Přehrát album na místě
  • Přehrát album na místě

nejnovější komentáře

translate page