0 komentáře

Wellington - Te Papa muzeum 18.května
Wellington, hlavni mesto Noveho Zelandu, ma asi 400 tisic obyvatel a je druhym nejvetsim mestem. Nachazi se na jiznim konci Severniho ostrova, takze je strategicky umisteno temer uprostred statu. Hlavnim mestem je teprve od druhe poloviny 19.stoleti (tusimze od 1864), kdy Auckland ztracel na vyznamu, jelikoz veskere deni se presunulo na jih, kde bylo objeveno zlato. Wellington je tudiz mlade hlavni mesto, coz znamena, ze nema zadnou historii, zadne starobyle centrum, v podstate nic, co by stalo za videnou.
Jedinym zajimavym je Narodni muzeum Te Papa. A to naopak opravdu stoji za to! Jestlize se vam pri predstave narodniho muzea vybavi to nase v Praze, tak na to rychle zapomente. Toto je supermoderni, interaktivni muzeum, kde dotykat se exponatu je dovoleno a dokonce doporuceno! Je to proste zabava nejen pro deti, ale i pro dospele. Jinak bychom tam nedokazali stravit skoro cely den :)
Jedno patro je venovane novozelandske prirode, faune i flore. A jako zlaty hreb je zde vystavena obrovska dvacetimetrova olihen (giant squid). Toto monstrum, jez normalne zije ve velkych hloubkach kolem 1000m, se podarilo ulovit v Antarktide pri lovu ryb. Olihen se totiz zrovna chystala sezrat rybu, ktera jiz byla chycena na hacek. A tak prekvapeni rybari spolu se 120 kg rybou vytahli i 400 kg olihen! Jelikoz se takovy ulovek hned tak nevidi, tak jej nejprve prozkoumali ruzni vedatori a pak jej napreparovali a ulozili do laku tak, aby jej mohli obdivovat i navstevnici muzea. A je opravdu na co koukat.
Dalsi patro je venovano historii osidlovani Noveho Zelandu od prijezdu prvnich Maoru az k prijezdu prvnich Evropanu. Dozvedeli jsme se treba, ze puvodne bylo 95% plochy ostrova zalesneno a pouze zbytek byla trava. Dnes je tomu presne naopak! Neco vykaceli Maori na sve kanoe. Ale smrtelnou ranu puvodnim lesum zasadili teprve Evropani, kteri potrebovali drevo na otop a take potrebovali misto pro pastviny. Takze kaceli tak dlouho, dokud se pomer zalesneni v pomeru k zatravnenym plocham neobratil. Tech par ostrovku puvodniho lesa je dnes vsude chraneno a oznaceno jako prirodni rezervace. Take se pracuje na obnove porostu vysazovanim puvodnich drevin.
No a kdybyste nahodou byli pred 150 lety na Zelandu a meli u sebe par tisic liber, tak byste si mohli koupit cley ostrov. Ne, opravdu. Obrovske kusy zeme Maori tehdy prodali Evropanum za opravdu smesne castky pohybujici se ve stovkach liber. Tehdejsi britska kralovna Maorum za to slibila vybudovat skoly, nemocnice, silnice a vubec socialni infrastrukturu. Bohuzel k naplneni tohoto slibu nikdy nedoslo a tak se vyrovnani s Maory resi doted:(  
(žádné komentáře zatím nebyly napsány)

Kde se právě nacházím

flag
Indonézie

nejnovější zápisky

nejnovější fotky

  • Přehrát album na místě
  • Přehrát album na místě
  • 25-říj : Pobyt v El Nido
    Přehrát album na místě
  • 25-říj : Pobyt v Coronu
    Přehrát album na místě
  • Přehrát album na místě

nejnovější komentáře

translate page